מסעות משמעותיים

לאורך השנה נכי צה”ל זוכים לחוות מסעות ערכיים משמעותיים שמאפשרים לפגוש אותם עם אתגרים פיזיים, לקבל כלים להתמודדות ולגלות את החוזקות הפנימיות שלהם. מסע ישראלי, טיול שחרור ומסע לפולין, מסעות בהם פצועי צה”ל מגלים עוצמות חדשות שגורמים להם לחשב מסלול מחדש ולשוב להאמין בעצמם.

 

                             

טיול שחרור – טיול אחרי צבא לפצועי צה”ל צעירים

טיול שחרור הפך לפרויקט דגל ומסורת באגודת הידידים של ארגון נכי צה”ל.

תכנית שיקומית שמטרתה להעניק לנכי צה”ל הצעירים הזדמנות ייחודית להשלים את החוויה הישראלית שהפכה למסורת עבור כל חייל שמסיים את שירותו הצבאי- טיול אחרי צבא.

המסע למזרח נמשך 14 יום, במהלכם הפצועים מתמודדים עם אתגרים מורכבים, פיזיים ומנטליים, שמסייעים להם בעתיד במסע השיקום האישי. שיאו של המסע הינו טרק הכולל טיפוס משמעותי לפסגה גבוהה ושם מתקיים טקס הטמנה מרגש בו כל משתתף נפרד מחפץ אותו רוצה להשאיר מאחור.

טיול שחרור הינו תוכנת שיקומית שמטרתה להעניק לנכי צה”ל הצעירים הזדמנות ייחודית להשלים את החוויה הישראלית שהפכה למסורת עבור כל חייל שמסיים את שירותו הצבאי. המסע למזרח נמשך 14 יום, במהלכם הפצועים מתמודדים עם אתגרים מורכבים, פיזיים ומנטליים, שמסייעים להם בעתיד במסע השיקום האישי. שיאו של המסע הינו טרק הכולל טיפוס משמעותי לפסגה גבוהה ושם מתקיים טקס הטמנה מרגש בו כל משתתף נפרד מחפץ אותו רוצה להשאיר מאחור.

כיצד נולד הרעיון

אחרי מבצע צוק איתן, במסדרונות בית החולים, זיהנו כי הפציעות הרבות גודעות מהרבה פצועים את החלום לעשות את הטיול הגדול שעליו חלמו כל השירות הצבאי שלהם.

מכאן הרמנו את הכפפה ויצרנו תכנית שיוצאת לדרך כל שנה.

מדובר בטיול תרמילאים של שבועיים, בליווי צוות של אנשי מקצוע הדואג לשקף, לתמוך ולהקנות כלים להתמודדות עם הקשיים הפיסיים והמנטאליים הצפים על פני השטח במהלך המסע. מידי שנה אנו מאפשרים לקבוצה של נכי צה”ל צעירים לחוות חוויה משנת חיים. טיול שחרור מהווה הזדמנות לאותם פצועים לחוות לא רק את טיול השחרור שאליו לא יצאו עקב פציעתם בשירות הצבאי אלא גם מסע בעל אופי שיקומי המאפשר לכל פצוע לגלות את עוצמותיו וחזקותיו תוך כדי התמודדות והתגברות על מכשולים פיסיים ומנטאליים לאורך כל הדרך.

עד היום יצאו 100 פצועי צה”ל צעירים למסע משנה חיים במספר יעדים בעולם.

בשנת 2015,2017 וב2019 טסו משלחות להודו, בשנת 2016 טסה משלחת לנפאל ובשנת 2018 טסה משלחת לפרו.

המסע האחרון ב-2019 התקיים בהודו ושיאו היה בטיפוס אל פסגת רכס הרי ההימלאיה הנישאים לגובה של כ-5,000 מ’. ההתמודדות והעמידה באתגרים הפיסיים והמנטאליים שבדרך מסייעים לפצועים לפגוש את חזקותיהם ולקבל החלטות משנות חיים בנוגע לעתידם בהמשך הדרך. התכנית כוללת מפגשי הכנה קבוצתיים לקראת המסע וכן מפגשים מסכמים לאחר החזרה הביתה לצורך עיבוד ומינוף החוויות שנצברו לטובת חישוב מסלול אישי חדש.

בשנת 2020 לא התקיים טיול שחרור בעקבות משבר קורונה העולמי.

הטיול הבא שיצא לדרך יתקיים במתכונת חדשה ויתקיים במסגרת תכנית שנתית רחבה (‘תכנית אחים’ הפנייה לדף פרויקט פנימי) בה יקבלו המשתתפים מעטפת רחבה וליווי גם אחרי חזרתם לארץ ע”י צוות מקצועי שיעזור להם לחזור למעגל החיים בצורה הכי נכונה עבורם.

 

לצפייה בסרטים שמתעדים את העוצמות הרבות שמסע שחרור מביא עמו לנכי צה”ל צעירים:

2015- הודו   https://www.youtube.com/watch?v=g0p9NmKFR7o&t=344s

2016- נפאל  https://www.youtube.com/watch?v=imi0KnH32z8&t=17s

2017- הודו   https://www.youtube.com/watch?v=E_Plu6YqpAU&t=19s

2018- פרו  https://youtu.be/DDXhxx8Jr8U

2019- הודו  https://www.youtube.com/watch?v=2kQvNbno3mY&t=1s


מסע ישראלי

תכנית ‘מסע ישראלי’  מסע ערכי חינוכי וחווייתי שפועל במערכת החינוך, בקרב בני נוער ועם השנים התפתח גם למגזרים נוספים, המגזר העסקי, ארגונים עמותות חברתיות ויהדות התפוצות.

אגודת הידידים של ארגון נכי צה”ל ועמותת מסע ישראלי חברו יחד לפני כ- שלוש שנים, למיזם מעצים מלא השראה. נכי צה”ל שלחמו במערכות ישראל יוצאים למסע של התמודדות עם אתגרים חדשים  פיזיים ונפשיים, בחינת מסע החיים אל מול המציאות החדשה המעמיקים את תחושת השייכות למדינה ולערכיה.

“היום אני מעדיף לספר את סיפור השיקום על פני סיפורי הפציעה!
המחשבות העמוקות מאז שחזרנו ממסע ישראלי הצליחו להצמיח בי את נבט התובנה שפציעה היא דבר רגעי ולא מתוכנן ואילו שיקום הוא דבר ארוך, מתוכנן ומצריך הרבה מאמץ גופני ומעל לכל נפשי, והוא הגבורה העיקרית. הודות למסע, הצלחתי לדבר על דברים שלא דיברתי עליהם שנים”.

איציק בכר, משתתף מסע לנכי צה”ל

מסע ישראלי לנכי צה”ל, לוחמי מערכות ישראל, הוא מסע זהות שמוביל את המשתתפים בו להתבונן פנימה אל הנדבכים המרכזיים בזהותם האישית, הציונית והישראלית. מסע שיש בו תובנה לחיים של משמעות, קריאה למעורבות, אכפתיות ולקיחת אחריות של המשתתפים כפרטים ואזרחים במדינת ישראל.

המסע מתנהל ברחבי הארץ בין אתרי טבע, היסטוריה, זיכרון ומורשת ובמקביל לציר הגאוגרפי נע על ציר רעיוני של מעגלי זהות מהאישי והקהילתי ועד למעגלי העם והמדינה. במהלך המסע חווים המשתתפים סדרת חוויות עוצמתיות, דרך מפגשים עם אנשים, אתרים, מסלולים ומעגלי שיח בהם מתקיים שיח עמיתים ערכי המחבר אותם למדינה וערכיה.

המסע מתקיים בכל רחבי הארץ והוא מונגש ומיועד לכל הנכים. אורכו של המסע יומיים, בהם משולבים מסלולי שטח רגליים ומעגלי שיח המובילים את המשתתפים בתהליך אישי וקבוצתי שתכליתם לחזק בקרב נכי צה”ל את האמון המחודש בעצמם, בכוחותיהם ולמעגלי השייכות הסובבים אותם, משפחה, קהילה ומדינה.

 

מסע משותף עם המגזר העסקי

תחילתו של הפרויקט במסעות משותפים לנכי צה”ל והנהלה ועובדי חברות עסקיות ובהם הבנק הבינלאומי וחברת כאל. הודות לתרומתם התאפשרו מסעות משותפים לעובדים ולנכים בהם נוצר חיבור אמיתי וקשר משמעותי שנשמר במהלך השנים. בעקבות ההצלחה ובמקביל למסעות המשותפים, הורחבה הפעילות למסעות לנכי צה”ל בלבד, ובמהלך השנתיים האחרונות השתתפו מאות נכים במסעות ייעודים להם.

סרטון מסע ישראלי משותף עובדי כאל עם פצועי צה”ל

מסע לפולין

משלחת ייצוגית של ארגון נכי צה”ל למחנות השמדה בפולין.
מדובר במסע מרגש ועוצמתי במסגרתו מקיימים ביקור במחנות ההשמדה בפולין וחווים מקרוב בפרק מכונן בהיסטוריה ובזיכרון של העם היהודי. עבור משתתף שנפצע במהלך שירותו הצבאי מקבל הביקור למחנות הריכוז בפולין משמעות נוספת, מגדיר ומבטא מחדש את הקשר למדינת ישראל, ולזכות קיומה, וברובד העמוק יותר מפגיש את המשתתף בפועל עם הגדרת זהותו העצמית במעגלי השייכות שלו. התכנית כוללת מפגשי הכנה ליציאה למסע, השתתפות במסע ומפגשי סיכום ועיבוד קבוצתי של המסע. חברי המסע לוקחים חלק ב”צעדת החיים” המתקיימת במחנה אושוויץ בפולין בסמוך ליום השואה.

רוצה לתרום הצטרפו אלינו ונוכל לאפשר לעוד פצועי צה״ל לחוות מסעות משמעותיים!

נשמח לשמוע מכם