ליווי ותמיכה בנפגעי פוסט טראומה והלומי קרב

אגודת הידידים מלווה את נפגעי PTSD והלומי קרב באמצעות פרויקטים ייחודים:

בשנים האחרונות עולה לכותרות נושא הפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD) ואלפי פצועים זוכים להכרה ולשיקום. פציעה פוסט טראומתית היא אמנם נסתרת מן העין אך פוגעת באופן ממשי באיכות חייו של הפצוע, של משפחתו ושל סביבתו כולה. הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא תגובת דחק מתמשכת לאירוע טראומטי אשר כוללת עוררות מוגברת, חודרנות של האירוע הטראומטי והימנעות מגירויים המזכירים אותו. בשנים האחרונות הוקמו פרויקטים ייחודיים אשר באים לתת ליווי ותמיכה בנפגעי PTSD במטרה לתת מענה ראוי לצרכיהם ולצמצם משמעותית את הסבל בשגרת חייהם ע”י מתן מעטפת תומכת וארגז כלים להתמודדות קלה ויעילה יותר. אגודת הידידים מלווה את נפגעי הפוסט טראומה באמצעות הפרויקטים הייחודים.

תכנית אחיעד

קבוצת תמיכה חברתית ייחודית המהווה קבוצת שווים המספקת מקור להזדהות, לחיזוק ולכוח בהתנהלות החיים. במסגרת התכנית נפגשים חברי הקבוצה אחת לשבוע, יוצרים קהילה אינטימית והופכים למשפחה של ממש.

מחקרים הראו שקיומה של קבוצת התייחסות, קבוצה של אנשים המכירים את החוויות זה של זה ומקבלים את השני ללא ביקורתיות ושיפוטיות, הינה היתרון העיקרי של התמיכה הקבוצתית.

הקבוצות פועלות בבתי הלוחם בירושלים, תל אביב, באר שבע וחיפה.

מטרת התכנית

 • לאפשר להיות חלק מקבוצה של אנשים בעלי מכנה משותף לצורך התמודדות טובה יותר עם תחושות הבדידות המאפיינת את פצועי הפוסט-טראומה.
 • חיזוק תחושת השייכות והתמיכה ההדדית בין חברים לצורך המשך התפקוד היומיומי למרות הקושי.
 • הבנה של הפציעה ומשמעותה.
 • חיזוק דרכי התמודדות אישיים במעגלי החיים השונים – משפחה, תעסוקה, חברה  וכיוצ”ב.
 • סיוע בחזרה למעגל החברתי תוך שיפור ההתמודדות עם הפציעה השקופה בעיניי הפצוע, משפחתו והסובבים אותו.
 • מיתון הסימפטומים הפוסט – טראומתיים וסיוע בתפקוד תקין.

תכנית ליאת

קבוצת תמיכה לבנות זוג פצועי תסמונת הדחק הפוסט-טראומתית PTSD .

מתוך פעילות קבוצת אחיעד עלה צורך חוזר ונשנה בהתמודדות ובליווי התא המשפחתי של פצועי צה”ל הסובלים מהפרעת PTSD. לאור הצורך נפתחה תכנית ליאת, אשר באה להקל על נשות הפצועים באמצעות קבוצת התערבות ייחודית המספקת תחושת יחד, שותפות וליווי בהתמודדות עם מורכבויות החיים לצד הפצועים.

קבוצת “ליאת” הוקמה באוקטובר 2017 מתוך אבחון צורך שנולד מתוך היחשפות הצוות המקצועי למצוקה ולקשיים של חברי קבוצת “אחיעד” בנושא התא המשפחתי והזוגי. פעילות קבוצה זו מאפשרת לנשים לסייע זו לזו, להקל על התמודדות עם הקשיים, להביא לשיפור רווחתן, איכות חייהן ולהפיג את הבדידות.

השלכותיה של תסמונת הדחק הפוסט-טראומתית על מערכת היחסים הזוגית עלולה להיות קשה ומהותית. שורדי טראומה הסובלים מ- PTSD  חווים לעיתים קרובות בעיות ביחסים הבינאישיים ובתוכן הזוגיים והאינטימיים, הנובעות מהסימפטומים של ה- PTSD הכוללים אובדן עניין בפעילויות חברתיות או מיניות, הרגשת ריחוק מאחרים, עצבנות, חוסר שלווה ועוררות יתר, חרדות, קושי במתן אמון ועוד.

ממחקרים שנערכו עם בנות זוג של פגועי PTSD נימצא שרבות מהן סבלו מסימפטומים פסיכיאטריים, רגשות שליליים, קרבה אינטימית נמוכה ואף סבלו מתחושות של בדידות וניכור. כמו כן נפגמו קשריהן עם החברה והקהילה.

מטרת התכנית

 • קיום פעילות חברתית המספקת תחושת יחד, שותפות במצוקה ואוורור של רגשות. לספק תחושת יחד, שותפות במצוקה, ואוורור של רגשות.
 • התנסות בפעילויות חברתיות המסייעות בשחרור ובהפגה של מתחים ולחצים.
 • הכרות הדדית עם נשים המתמודדות במערכות יחסים עם פצוע
 • קבלת תמיכה, ידע, מידע וסיוע ממשתתפות המתמודדות בהווה או בעבר בקושי ומצוקה.
 • למידה של כלים ומיומנויות להתמודדות.
 • הגברת רמת המודעות של בנות הזוג לגבי עצמן ובתחום הזוגיות בפרט.

בין הפעילויות

מפגשים בבית הלוחם לשיח באמצעות כלים השלכתיים (קלפים טיפוליים, קריאה, יצירה ועוד).

התנסות בכלים תרפויטיים (דמיון מודרך, דרמה – תרפיה, נשימה מעגלית).

מגוון פעילויות בתוך בית הלוחם ומחוצה לו בשילוב פעילויות ספורט אתגרי ועוד.

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן >

רוצה לתרום הצטרפו אלינו ותלוו איתנו את אלו שבזכותם אנחנו כאן!

נשמח לשמוע מכם